DOBOJ - Četiri osobe su poginule, a tri su povrijeđene u saobraćajnoj nesreći koja se u petak naveče oko 19 časova dogodila na regionalnom putu Rudanka - Dragalovci, u mjestu Ostružnja Gornja kod Doboja.
Poginuli su Jovo Ristić (73) i Marko Knežević (61), obojica iz Tolise, opština Modriča, te Nikola Lazarević (56) iz Miloševca, opština Modriča, i Milka Pranjić (60) iz Dragalovaca, opština Doboj.
Teško su povrijeđeni Milen Kitanović (20) i Slaven Grujić (27), a lakše je povrijeđen Igor Škorić (21), svi iz Stanara.
Dragan Sušić, komandir Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Doboj, izjavio je da je do nesreće došlo kada se usljed neprilagođene brzine vozilo marke pežo, kojim je upravljao Škorić, pretičući traktor kojim je upravljao Teodor Tešić (57) iz Cerovice, direktno sudario sa golfom koji je dolazio iz suprotnog pravca.
Golf je vozio Ristić, a u tom autu su se nalazili Knežević, Lazarević i Pranjićeva i svi su poginuli na licu mjesta. Vozač traktora nije povrijeđen. Nakon sudara putničkih vozila pežo se van kolovoza prevrnuo na krov.
"Ovoj saobraćajnoj nesreći doprinijelo je i kretanje traktora koji nije bio propisno obilježen svjetlosnom signalizacijom, tako da vozač pežoa na vrijeme nije mogao da ga uoči, zbog čega je došlo do nagle reakcije vozača prelaskom na lijevu stranu kolovoza", rekao je Sušić.
Nezvanično saznajemo da je za taj traktor bila zakačena poluprikolica ručne izrade, bez registarskih oznaka.
Goran Rubil, dežurni tužilac Okružnog tužilaštva Doboj, rekao je da je traktorska prikolica bila neobilježena, te da će sve pojedinosti o toj nesreći biti poznate nakon što se završe vještačenja saobraćajne struke.
"Naređen je tehnički pregled pežoa, s obzirom na njegovo stanje, zatim vađenje krvi i utvrđivanje prisustva alkohola oba vozača u nesreći i ostala vještačenja saobraćajne struke, s obzirom na pronađene tragove na kolovozu i oštećenja na vozilu", naveo je Rubil.
Kako saznajemo, Slaven Grujić je dovezen na Kliniku za anesteziju i intenzivno liječenje Kliničkog centra Banjaluka sa teškim povredama glave i lica. Slobodanka Todorović, doktor na toj klinici, rekla je da je pacijent u komi i dodala da je priključen na aparate za vještačko disanje. Ona je naglasila da su sve dalje prognoze neizvjesne.
Milen Kitanović je zbrinut u dobojskoj bolnici i, kako je objasnio Mladenko Lazić, ljekar na Odjeljenju ortopedije dobojske bolnice, ovaj mladić zadobio je povrede glave i ruke.
"Pacijent je operisan, zadobio je prelome desne nadlaktice, podlaktice i šake, te povrede glave, odnosno potres mozga", rekao je Lazić.
Očevici nesreće ispričali su da na licu mjesta nije bilo tragova kočenja, iako je ograničenje brzine na tom dijelu puta 60 kilometara na sat.
Mještani Ostružnje Gornje kažu da se na putu koji prolazi kroz njihovo selo uvijek jako brzo vozi, te da strahuju za bezbjednost đaka.
"Najviše ovi mlađi voze brzo, a u pravcu Cerovice idu teretni kamioni, koji ne vode računa kuda će djeca proći kada idu u školu, nego samo jure", rekla je mještanka Dobrila Baćić.
Prema nezvaničnim informacijama, vozač pežoa Igor Škorić, koji je sin Zorana Škorića, odbornika u Skupštini opštine Doboj, tek nedavno je kupio to vozilo i kobne večeri je na putu testirao njegovu snagu.
Saobraćaj na ovom dijelu puta bio je zaustavljen u petak od 19 časova do 23.45 i preusmjeravan je na alternativne pravce.